no-img
پارس یونی

گزارش کارآموزی کارگاه سیم پیچی پتروشیمی رازی - پارس یونی


پارس یونی
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

گزارش کارآموزی کارگاه سیم پیچی پتروشیمی رازی
امتیاز 2.50 ( 2 رای )گزارش کارآموزی کارگاه سیم پیچی پتروشیمی رازی">
zip
۱۹ فروردین ۱۳۹۶
۵,۰۰۰ تومان
۵,۰۰۰ تومان – خرید

گزارش کارآموزی کارگاه سیم پیچی پتروشیمی رازی


برای باز کردن موتور، قبل هر کاری باید موتور را به دقت بررسی کرده  و نحوه ی باز کردن قطعات آن را طرح ریزی کنید قطعات مشابه یا خاص را باید قبل از باز  کردن علامت گذاری کنید تا در موقع سوار کردن ،مجدداً به طور صحیح سر جای خود قرار گیرند. یکی از قسمتهای مهم موتور در پوشهای آن است.که می توان محل هر کدام را با علامت گذاری(مثلا توسط سمبه یا سوزن خط کش)روی در پوش و پوسته ی موتور مشخص کرد .در موقع باز کردن موتور، باید دقت کافی داشته باشیم که هر قطعه را چگونه و از کدام محل جدا می کنیم. قطعات جداشده بعد از تمیز کردن ، درون جعبه ی مخصوص قرار می دهیم تا گم نشوند یا در موقع سوار کردن مجدد آنها به مشکلی  بر نخوریم.

۲- برداشتن مشخصات و نقشه از روی سیم پیچی استاتور:

برای تجدید سیم پیچی، باید از روی سیم پیچی معیوب نقشه برداریم.مشخصات نقشه باید به نحوی یاداشت کنیم که برACسیم پیچی ما را یاری کند .برای این منظور باید به نکات زیر دقت کرد .

 الف:یک فاز یا سه فاز بودن موتور

ب:تعداد سرهای خروجی موتور

پ: گام کلافها

ت: تعداد کلاف های موتور

ث: نوع سیم پیچی موتور (یک طبقه یا چند طبقه )

ج : نوع اتصال موتور ( ستاره – مثلث – یک دور یا چند دور )

چ: تعداد کلاف های  هر فاز

ح: اتصال کلاف های هر فاز (سری و موازی )

خ: تعداد سیم های موازی

۳- خارج کردن سیم های سوخته از داخل شیار:

برای خارج کردن سیم های سوخته از داخل شیار، باید ابتدا گوه ی عایق را که در روی سیم ها قرار دارد ، از شیار خارج کرد . بدین منظور می توان از یک تیغ اره آهن بر استفاده کرد و با فرو بردن دندانه های آن در جهت طول گوه  و ضربه زدن به انتهای آن ، گوه را خارج نمود . پس از آن اگر  سیم های موتور کاملا نسوخته وبه یک دیگر و به جداره شیار نچسبیده باشند، می توان آنها را به راحتی از شیار خارج کرد . اما چون معمولاً کلافها توسط لاک یک پارچه می شوند و به جداره شیار نیز می چسبند باید آنها بوسیله حرارت کاملا سوزاند . دقت داشته باشید که حرارت برای تمام نقاط استاتور یکنواخت باشد و سیم پیچ نیز آتش نگیرد . همچنین آهن موتور (ورقه های دیناموبلش) نباید زیاد از حد داغ شود . پس از سوزاندن لاک سیم ها، با دقت سیم ها را از داخل شیارها خارج می کنیم. گاهی لازم است یک طرف کلافها را پیش از سوزاندن، با اره یا قلم ببریم و سیمها را به وسیله ی سمبه ی سر تخت از شیار خارج کنیم. در این صورت باید دقت کرد که ورقه های دیناموبلش یا پوسته ی موتور صدمه ای نبینند. روش دیگری برای سوزاندن لاک سیمهای داخل شیارها،عبور دادن جریان الکتریسیته از بازوهای کلاف است.برای این منظور،از یک ترانسفورماتور با ولتاژ کم وجریان زیاد استفاده می شود.با قرار دادن سیمها در داخل تری کلرتیلن به مدت چند ساعت نیز می توان لاک سیمها را نرم کرد و آن ها را به راحتی از داخل شیار خارج ساخت.

۴- اندازه گیری قطر سیم و تعداد دور کلاف ها:

پس از آن که سیمهای یک شیار را خارج کردیم باید تعداد رشته سیمهای آن را بشماریم و یادداشت کنیم .چنان چه موتور دو طبقه باشد،تعداد سیمهای داخل یک شیار را نصف می کنیم تا تعداد دور هر کلاف به دست آید.هم چنین در صورتی که از چند سیم به صورت موازی برای کلافها استفاده شده باشد ،باید تعداد آن ها را قبل از خارج کردن از شیار از روی سر بندی کلافها مشخص کرد.علاوه بر این،باید یک رشته از سیم را پس از سوزاندن و پاک کردن لاک آن کاملاً صاف کنیم و قطر آن را به وسیله میکرو متر اندازه بگیریم.

۵- عایق کاری داخل شیارها:

دلیل عایق کردن داخل شیارها این است که سیمهای داخل شیار،با بدنه موتور اتصال نکنند. ممکن است در هنگام پیچیدن کلاف یا جا زدن سیمها در داخل شیارها ،لاک روی سیم زخمی شود.بنابراین ،باید حتما داخل شیارها را عایق کاری کرد . قبل از این کار باید با وسایل مناسب شیارها را تمیز نمود و قطعات و ذرات مربوط به عایق های قبلی یا لاک و غیره را که احتمالا داخل شیار چسبیده است از بین ببریم .

طول عایق معمولا ۶ تا ۱۰ میلیمتر بیشتر از طول شیار و عرض ان مطابق فرم شیار استاتور انتخاب می شود . لبه های عایق را می توان از دو طرف شیار به طرف خارج تا کرد . در این صورت، از حرکت عایق در درون شیار جلو گیری می شود و استحکام مکانیکی عایق در آن قسمت افزایش می یابد و در موقع فرم دادن به سیم پیچ پاره نمی شود . به این منظور باید طول عایق را به اندازه ی لبه های تا شده ، بیشتر از حالت قبل انتخاب کرد. پس از قرار دادن عایق در درون شیار ، باید قالبی را که به شکل اندازه شیار است و معمولا از چوب ساخته می شود  در داخل شیار جا زد تا عایق ، کاملا به فرم شیار در آید و فضای خالی کافی ، برای قرار دادن سیم ایجاد شود. جنس عایق معمولاً از کاغذ ،آغشته به روغن یا کاغذ برش مان (شو میز) است و ضخامت آن به اندازه ی شیار و ولتاژ سیم پیچ بستگی دارد . روش سوم ، استفاده از قالب متغیر ( قالب تنظیم) است . برای تنظیم
این قالب ، ابتدا یکی از شیارهای استاتور را به عنوان شیار شماره یک را انتخاب می کنیم .سپس شیار بعدی را با توجه به گام سیم پیچی ، مشخص می کنیم .دقت داشته باشید که اگر محیط سیم کم باشد ، برای جا انداختن کلافها در داخل استاتور به مشکل روبرو می شویم اگر محیط سیم       ( حلقه) نیز زیاد باشد ، فرم مجموعه سیم بندی شده به هم می خورد و فضای زیادی اشغال می کند . در عین حال ، مقاومت سیم پیچی و حجم سیم بکار رفته افزایش می یابد و احتمالاً برای جا انداختن در پوش های موتور ، با مشکل مواجه خواهیم شد . و بر روی دو نیم قالب متحرک قرار می دهیم. قطعات نیم قالب را آن قدر از هم دیگر دور می کنیم تا سیم به حالت کاملاً کشیده در آید. سپس مهره های نیم قالب را محکم می کنیم. در صورت لزوم برای کسب اطمینان از نزدیک شدن دو نیم قالب به یکدیگر یا یکسان بودن اندازه ی کلاف های بعدی و ساده تر شدن تنظیم نیم قالب،می توان یک قطعه چوب مناسب را در فاصله بین دو نیم قالب قرار داد . همچنین می توان قالب ها را چند طبقه ساخت و چند کلاف را روی قالب پیچید . نکته ی مهمی که در تهیه قالب باید به آ ن توجه کرد ، شیبی است که لازم است در ضخامت قالب به وجود آ ید . در صور ت وجود این شیب هنگامی که سیم دور قالب پیچیده می شود ، به آسانی  می توان کلاف را از قالب جدا کرد . پس از تهیه قالب های قطعات نگهدارنده ی طرفین قالب را ساخت جنس این قطعات چوب نازک یا فیبر بخاری و اندازه ی آنها بزرگتر از قالب اصلی و به شکل همان قالب است . در دو سر نگهدارنده ها( دیواره ها) باید شکافی برای قرار دادن  نوار یا سیم به منظور بستن سیم های کلاف پیش بینی کرد .موضوعات :

مطالب مرتبط


    دیدگاه ها


    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *