no-img
پارس یونی

کاراموزی پتروشیمی رازی واحد آمونیاک - پارس یونی


پارس یونی
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

کاراموزی پتروشیمی رازی واحد آمونیاک
zip
۱۹ فروردین ۱۳۹۶
۴,۰۰۰ تومان
۴,۰۰۰ تومان – خرید

کاراموزی پتروشیمی رازی واحد آمونیاک


اصلی‌ترین خوراک مجتمع گاز است که از هفت حلقه چاه اختصاصی شرکت واقع در منطقه مسجد سلیمان استخراج می‌گردد. عمق این چاه‌ها به تفاوت از ۳۹۶۰ تا ۴۲۷۰ متر است که گاز مورد نیاز مجتمع را با فشاری در حدود ۱۵۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع (۲۲۰۰ پوند بر اینچ مربع) تامین می‌نمایند. این گاز حاوی ۲۴% ئیدروژن سولفوره (H2S) 64% متان و ۱۱% گاز کربنیک است و بقیه آن را ئیدروکربورهای سبک تشکیل می‌دهد. که مخلوط آنها را (گاز ترش) نامیده‌اند. گاز ترش پس از نم‌زدایی در واحد  جذب آب (DEHYDRATION PLANT) مسجد سلیمان، بوسیله یک خط لوله ۲۰ اینچی بطول ۱۷۴ کیلومتر که حداکثر ظرفیت آن در حال حاضر حدود ۲۲۰ میلیون فوت مکعب در روز می‌باشد ، به مجتمع فرستاده می‌شود.

 

در پاره‌ای از مواقع که میزان گاز مذکور جوابگوی نیاز مصرفی مجتمع نباشد، کمبود آن از طریق شرکت ملی گاز منطقه اهواز تامین می‌گردد.

 

۲- خاک فسفات : 

ماده خام و اساسی دیگری که در مجتمع بکار می‌رود، خاک فسفات است و از کشورهایی نظیر مراکش، توگو، اردن تامین و به وسیله کشتی در اسکله اختصاصی مجتمع تخلیه می‌شود. منابع موجود خاک فسفات در اطراف بافق یزد از جهت کمیت و کیفیت پاسخگوی نیاز این مجتمع نمی‌باشد.

 

۳- آب :                                      

آب مصرفی مجتمع به وسیله خط لوله و کانال آبرسانی منطقه، از رودخانه کارون واقع در ۲۰ کیلومتری اهواز  (محل کوت امیر) ـ به مسافت ۸۰ کیلومتر به سه مخزن آب مجتمع با گنجایش هر کدام ۳۳۰۰۰ مترمکعب، که اخیراً جهت افزایش ذخیره آب مورد نیاز کارخانجات مجتمع احداث شده‌اند، به صورت ذیل مصرف می‌شود:       

       الف) آب صنعتی که پس از تصفیه شیمیایی و گرفتن املاح آن جهت مصرف واحدها و دیگ‌های مولد بخار استفاده می‌گردد                 

     پ) آب آشامیدنی     

      ت) آب آتش‌نشانی و مصرفی

 در ضمن بخشی از آب مورد نیاز چگالنده‌های واحدهای آمونیاک از طریق آب دریا تامین می‌شود. این آب به وسیله تلمبه‌خانه مجهزی مشتمل بر شش دستگاه تلمبه (با ظرفیت هر کدام ۸۰ هزار متر مکعب در روز) که در کنار اسکله اختصاصی مجتمع قرار دارند، به واحدها ارسال می‌شود.

 

۴- هوا: 

یکی دیگر از مواد مورد نیاز کارخانجات، هوا می‌باشد که به صورت هوای ابزار دقیق و مصرف فرآیندی استفاده می‌گردد. یکی از عناصر اصلی کودهای شیمیایی را ازت تشکیل می‌دهد و این عنصر مفید مستقیماً از هوا تامین می‌شود.

مقدمه………………………………………………………………………………..۵

فصل اول-آمونیاک…………………………………………………………..۲۸

فصل دوم-pfdهای واحد…………………………………………………۴۹

فصل سوم-آزمون و آموخته ها………………………………………..۵۵

 

 

{jfs 64}موضوعات :

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *